Grafologia kryminalistyczna
Grafologia kryminalistyczna to dziedzina zajmująca się m.in. badaniami pisma ręcznego pod kątem jego autentyczności lub jednorodności. Przy wykorzystaniu metody graficzno-porównawczej grafolog udziela odpowiedzi na pytanie czy grafizm na dokumencie kwestionowanym (czyli dokumencie, co do którego pojawiły się wątpliwości) np. podpis na umowie, treść testamentu, zostały sporządzone przez osobę, od której pochodzi materiał porównawczy.
Badanie jednorodności grafizmu polega na ustaleniu, czy dokument kwestionowany np. testament, został w całości sporządzony przez jedną osobę czy widnieją na nim dopiski innej osoby/osób.
Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus stworzyło
Wykaz graficznych cech pisma ręcznego odwzorowanego
Oprócz dwóch wymienionych, najczęściej występujących okoliczności, grafologia kryminalistyczna wykorzystywana jest również w celu ustalenia czy pismo nosi cechy pisma maskowanego, czyli czy zwyczajowe cechy grafizmu zostały celowo zmienione, a także przy badaniu pisma odwzorowanego np. metodą naśladowania.
Współczesne możliwości badania pisma ręcznego umożliwiają przeprowadzanie badań na dokumentach stanowiących kopie, które również znajdują się w mojej ofercie.
Szersze informacje na temat badania pisma z kopii znajdują się w Opinii prawno-kryminalistycznej sporządzonej przez Kancelarię Prawno-Grafologiczną poświęconej tej problematyce.