05.04.2024r. miałam przyjemność wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Historia, teraźniejszość i przyszłość nauki” organizowanej przez Center for American Studies, podczas której wygłosiłam referat pt: „Grafologia kliniczna – przyszłość w badaniach pisma ręcznego”.
W trakcie referatu wyjaśniłam czym jest grafologia kliniczna, jakie badania przeprowadza grafolog ze specjalizacją klinicznego badania pisma ręcznego oraz czym jest pismo patologiczne.
Badania z zakresu grafologii klinicznej ukazują szerokie spektrum możliwości, gdyż w ich zakresie jest m.in. ustalenie na podstawie rękopisu czy dana osoba była świadoma bądź nie w trakcie tej czynności, co z kolei może przynieść istotne skutki np. w postępowaniu sądowym. Niewątpliwie zatem połączenie ugruntowanej grafologii kryminalistycznej z rozwijającą się grafologią kliniczną, daje nie tylko możliwości ustalenia np. autentyczności rękopisu, ale także ustalenia stanu psychofizycznego piszącego. Rozwój medycyny oraz psychologii klinicznej determinuje ewolucję nauk pokrewnych, w tym grafologii klinicznej, której zintensyfikowanie jest niewątpliwe istotne i potrzebne w Polsce, co obrazują chociażby dane statystyczne, z których wynika, że liczba ekspertów w Polsce, mających pełną specjalizację z zakresu badania pisma ręcznego, w tym właśnie z zakresu grafologii klinicznej, jest zatrważająco niska.
Instytucją specjalistyczną, w której opiniują zespołowo eksperci z pełną specjalizacją (grafologia kryminalistyczna, grafologia psychologiczna, grafologia kliniczna) jest Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus.
#grafoekspert #grafologia #grafologiakliniczna #pismopatologiczne #ptgsignummanus